Thursday, July 29, 2010

Sneak Peak of Felted Soap

Here is a sneak peak of a few felted soaps that I worked on last night. I will eventually combine needle and wet felting on the finished projects. I'm so excited that John is working on my logo. It is progressing and looking awesome!






Monday, July 26, 2010

Washing Powder


I've never been a big fan of cooking or being in the kitchen. I was the tomboy that would be outside with the men in my family. I left the cooking to my mom and sister. Lately, I'm finding myself more interested in what the kitchen has to offer but in a unique way. I recently stumbled upon a magazine that suits my interests quite well. There are edible recipes in this magazine; however, I am more interested in the non-edible recipes--homemade soaps. I found the recipe for an alternative to laundry detergent and pre-wash stain spray. Making this washing powder helped bide my time while I was waiting patiently to order my CP (cold process) soap supplies.

For the stain spray:
1/2 c. white vinegar
1/4 c. baking soda
3 c. water
Add to spray bottle. Shake before each use.

Here's the recipe for Simple Washing Powder (www.naturalhomemagazine.com):
*this makes enough for 4 people for an entire year!

16 c. baking soda
12 c. Borax
8 c. grated castile/glycerin soap (fyi: 2 cups grated castile = 1 bar)
3 T. essential oil (lavender, lemon, grapefruit)


Combine baking soda, borax and soap flakes. Add essential oil and mix with wire wisk.
Use 1/8 cup per load.

So, how much are you saving? Please Note: I split the recipe in half.
Here's the breakdown:
  • Kirk's Castile Soap. $3.49 per 3-bar pack. Finding Kirk's was fun. It was at the VERY bottom of the hand soap/facial soap isle next to the Lava soap. You will need (4 bars) 2 packs.
  • Borax. $3.99
  • Baking or Washing Soda. $2.79 (x2, although you will have a lot left over, but one just isn't enough)
  • Here's the expense: Essential Oils...I had to buy two bottles at $7.50 each!
Essentially,
3.49x2 (Castile soap)
2.79x2 (Baking soda)
3.99 (Borax)
15.00 (Lavender Essential Oil)
Total: $28.06 for an entire year of detergent for a family of two!
Think about it. How much do you spend on laundry detergent? And if you buy the all natural kind---wow, it can get really pricey.

I've been using it for a few weeks now. I was actually really excited to do the laundry. It felt good to be using something I made that saves money and is not harmful to people or the earth. Simple pleasures, I guess. I will admit that I miss the wonderful smell of Tide and the strong scent it emits. However, I think I'll get used to it. Besides, I have a new recipe for natural dryer sheets and I'm going to use lots of lavender in it! I'll post the recipe for this asap.

Now I just need to make an awesome label...


Upcoming Recipes:
Lavender Dryer Sheets
Homemade Dishwashing Detergent
Lavender Honey
French Milled Soap in a variety of scents including lavender!
...I have a thing for lavender if you haven't noticed :)

A Work In Progress

Hello! If you're reading this then you are most likely a close friend or family member! If not, I am honored that you are here.

I have many projects on my to-do list and until I can move to Tally with tools, they will be on hold. I have four chairs, a piano bench and a couch that needs work. I will post pics of the "before" images just so you have something to look at.

Until I have the time and circumstance to work on these larger projects, you will find me happily making CP soap and sewing teddy bears. Thanks for reading!